DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Slávnostná akadémia pri príležitosti 50.výročia založenia
hádzanej v Lehote pod Vtáčnikom
18.august 2007

                                  
     
Uvítanie predsedu SZH P.Derfényiho   Slávnostné posedenie P.Derfényiho   Predseda HO P.Pastierik v rozhovore     Pamätný zápis predsedu SZH          starostom obce RSDr.J.Cipovom.          so zástupcami obce a HO.         s P.Derfényim a RSDr. J.Cintulom.                   do kroniky obce.


       Vojtech Greman (učiteľ) - zakladateľ      Strieb.plaketa  udeľovaná  SZH         Predseda SZH spolu s A. Zaťkom            Predseda SZH Pavol Derfényi      hádzanej v Lehote pod Vtáčnikom.       za rozvoj hádzanej na Slovensku.   predávajú strieb.plaketu V.Gremanovi.       v rozhovore pre TV Prievidza.      
  Predseda SZH P.Derfényi odovzáva  Bývalý tréner mužov A. Ďureje preberá Ocenenie nesmie chýbať dlhoročnej Slávnostný príhovor starostu obce  
    ocenenie p.učiteľovi Nemčekovi.     bronzovú plaketu z rúk predsedu SZH.        hospodárke klubu V.Zaťkovej.                   RSDr. Jána Cipova.


          
                 Členovia HO, ktorí                Príhovor zástupcu Krajského zväzu        Rozlúčka p
redsedu P.Derfényiho       Šéf prípr.výboru osláv V.Pokorný
 stáli pri jeho zrode.(chýba V.Greman)        hádzanej
Štefana Gracha.                    s Lehotou pod Vtáčnikom.             poskytuje intervium pre médiá.

 

          Účastníci exibičného zápasu starš.         Účastník 2.ligy žien družstvo         Účastník 1.ligy žien družstvo Jednota       Účastníci exibičného zápasu                žiačok Lehota - Partizánske.            TJ Baník Lehota pod Vtáčnikom.                Sokol Gábor Bánovce n.B.           dorastencov Lehota - Bojnice.

 

       
Účastníci exibič. zápasu veteránov     Účastník 2.ligy mužov družstvo Baník   Družstvo extraligy mužov 2007/2008    Zápasy rozhodovali P.Pastierik a
              Lehota - Nováky.                        Lehota doplnené odchvancami.                        MHK Martin.                                        V.Pokorný.


50 rokov- Lehotskej hádzanej 1957- 2007
 
 
V jednom z malebných zákutí horného Ponitria na úpätí pohoria Vtáčnik sa nachádza jedna z najväčších obcí Prievidzského okresu - Lehota pod Vtáčnikom. Rok 1957 bol rokom, keď hádzaná začala písať svoju históriu aj v tejto obci.Z roka na rok jej význam a intenzita rástli. Odvtedy uplynulo už 50 rokov, a tak rok 2007 je pre našu športovú verejnosť obce rokom jubilejným. Pri tomto vzácnom výročí, chceme predstaviť slovenskej hádzanárskej obci, našu TJ Baník. Telovýchovnú jednotu reprezentuje hádzaná, šachy a šport pre všetkých. Futbal a turisti sa osamostatnili. Začiatky hádzanej v obci sa datujú na jar 1957 a sú úzko späté s menom učiteľa základnej školy p. Vojtechom Gremanom. Bol to práve on čo sa začal zaujímať o tento druh športu. On stál pri kolíske zrodu lehotskej hádzanej. Po rokoch hrania na šikmej lúke, či hlinenom ihrisku, vybudoval škvárové ihrisko s potrebnými rozmermi. Postupne získaval nových nadšencov tohto športu, ale aj učiteľov na tamojšej základnej škole. Po jeho odchode do neďalekej obce Koš, kde hádzaná taktiež napredovala, prišiel pán učiteľ Nemček, ktorý pokračoval v jeho šľapajách a vytvoril kolektív nielen chlapcov, ale aj dievčat. A tak dalšie roky sú späté so striedavými ročníkmi chlapcov inokedy zas dievčat. Neskôr bol na škvárové ihrisko navezený asfalt, čo malo vplyv aj na kvalitu hry. Začalo sa aj s výstavbou novej základnej školy s dvomi telocvičňami.No to už začali v krajských súťažiach pôsobiť dorastenci, muži ale aj žiačky. Táto etapa je spojená s veľkým napredovaním, vytváraním, mladých kolektívov, ale aj nadväzovaním družobných stykov najmä s chorvátskym hádzanárskym " rukometným" klubom RK Jakšič.
Nie nadarmo napísali o nás isté mienkotvorné noviny:" Lehota pod Vtáčnikom - liaheň mládežníckej hádzanej" . Sme hrdí, že z našich radoch vyšli také hráčky ako D.Dobošová, O.Farkašová , J.Matejovičová, M.Mišíková, L.Studená, L.Jakubisová/Fábryová - Šaľa/, L.Tonhajzerová, E.Belaňová, L.Zaťková, M.Škríbová, L.Homolová, L.Šnircová, Z.Šestáková, M.Hurtišová, I.Kmeťová, N.Pokorná,, ale aj súčastné žiacke talenty ako napr. sestry  P.Kováčiková - L.Kováčiková, Ľ.Cipovová – Z.Cipovová, P.Pokorná, K.Svítková, E.Ďurinová, zo žiakov A.Pastierik, T.Homola, J.Vida, L.Hagara a iní. Viacerí naši mladí hádzanári zakotvili v popredných slovenských družstvách, napr. v Považskej Bystrici – V.Hurtiš, L.Šnirc , v ŠKP Bratislava – P.Krausko,  v Bojniciach – M. Buričan, R.Morovič, P.Homola, J.Cipov, M.Szábo . V  roku 2004 sa naši mladší aj starší žiaci prebojovali po prvý krát na záverečné turnaje majstrovstiev Slovenskej republiky. Posledné roky sa naši mladí hádzanári umiestňujú na popredných priečkach krajských majstrovstiev Trenčianského a Žilinského kraja. Z niektorých hráčov, ktorý zanechali aktívnu činnosť sa stali tréneri, rozhodcovia či funkcionári.
Nadišiel čas aby sme vyslovili úprimné poďakovanie predovšetkým tým, ktorý stáli pri zrode hádzanej a museli vynaložiť nemalé úsilie a iniciatívu, aby hádzaná v našej obci zapustila hlboké korene. Na záver zostáva jednému z najstarších mládežníckych oddielov na Slovensku, zablahoželať, k jeho jubileu - všetko najlepšie. Chceme všetci veriť, že pri dnešných populačných problémoch tento šport u nás nezanikne a že sa budeme naďalej tešiť z tejto tvrdej ale krásnej hry. 

     

            ing.Štefan Bobok                     Anton Zaťko                        ing. Peter Zaťko                       Jozef Zaťko


     

             Peter Pastierik                        Jozef Tonhajzer                     Stanislav Buch                     Miloslav Šesták


     

           ing.Jozef Pokorný                    Miroslav Šnirc                          Viliam Hurtiš                     Ľudmila Buchová